Beslenme Hastaların sağlığı ve refahı büyük ölçüde diyetlerine bağlıdır. Kötü beslenme ve gelişim geriliği sıklıkla Rett Sendromuyla ilişkilidir. [1], [2].

Bir dizi nedene bağlı olabilirler:

• Yüksek düzeyde enerji harcamaları ve özel ihtiyaçlar (özellikle perisurjik artrodez vakalarında).

• Aşağıdakilerle baplantılı beslenme zorlukları:

– Kendi kendine beslenememe – Kötü oral durum
– Masseters kas sertliği nedeniyle zayıf çiğneme hacmi (çiğneme kasları)
– Yutma güçlüğü
– Yeme ve / veya içme işlemine olumsuz tepki veren ve yiyecek ve / veya içecek alımını bozan duyusal beslenme bozukluğu
– Aşırı yavaş yemek. Sindirim sorunları yemeğe, özellikle de GOR (Gastro-Özofageal Reflü), abdominal şişkinlik ve kabızlığa etki eder. Beslenme durumu şu şekilde değerlendirilmelidi

• Çocuklar Çocukların kilolarını (aylık) ve boylarını (yıllık olarak) kaydetmek ve çizelgelemek önemlidir. Çizelgenize göre kilo sabit veya azalmış görünüyorsa, yetersiz beslenme başlıyor anlamına gelebilir. Büyüme yavaşlarsa, yetersiz beslenmenin kronik hale geldiğinden şüphelenilir. Rett sendromlu bireylerinin yaklaşık% 50’si standarda göre daha küçüktür ve bu fark yaşla birlikte artar [3]. Ağırlık / boy endeksi (ölçülen ağırlık x 100 / çocuğun boyu için standart ağırlık)% 90 ile 110 arasında olmalıdır. % 90’ın altında yetersiz beslenme riski vardır.

• Yetişkinler Bir ayda% 5 veya 6 ayda% 10 kilo kaybı veya 18.5 kg / m²’den düşük bir Vücut Kitle İndeksi alarm faktörleridir. Rett sendromlu hastaların beslenme gereksinimleri Beslenme gereksinimleri bir kişiden diğerine önemli ölçüde değişebilir. Eslenme ihtiyacı Rett Sendromlu kızlarda yüksek görünmektedir ve birçok kız için büyük ve sağlıklı iştahları olsa da yetersiz besleniyorlar. [2] Ebeveynlerin yaklaşık %80’i, yetersiz beslenmiş olsa bile kızlarının iyi beslendiğini varsaymaktadır. [1] Bu paradoksla ilgili hiçbir hipotez doğrulanmamıştır: spastisite, stereotipiler ve diğer durumlarda enerji harcamaları artmıştır … Diğer kızlar beslenme güçlüğü çeker ve beslenme gereksinimlerini sağlamak için yeterince yiyemezler. Yetersiz beslenmenin nedenleri, mümkünse tedavi edilecek şekilde tanımlanmalı ve diyet alımlarını iyileştirmek için zenginleştirilmiş yiyecekler verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir